تبلیغات
همه چیز - 7 باور غلط درباره ی روانشناسان
همه چیز
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ادریس N
نویسندگان
نظرسنجی
شما چه مطالبی را دوست دارید که در این وبلاگ گذاشته شود (حتما رای بدید)


در ادامه ی مطالب.....

(آسیب‌شناسی روان‌شناس بودن!!!)

روزی كه تصمیم گرفتم رشتۀ روان‌شناسی را برای ادامۀ تحصیل در دانشگاه انتخاب كنم، هرگز فكر نمی‌كردم كه با مشكلات خاص این رشته مواجه شوم. پس از سال‌ها روان‌شناس بودن به این نتیجه رسیدم كه شغل روان‌شناسی شغل انبیاست، البته نه از آن جهت كه روان‌شناسان فرستادۀ خدایند، بلكه از آن جهت كه ما باید همانند معصومین هیچ خطا و گناهی نكنیم!

     مثلاً روان‌شناسان نباید عصبانی ‌شوند، ناراحت شوند، بلند بخندند، شب‌ها تا صبح بیدار باشند، به غذا ناخنك بزنند، سیگار یا پیپ بكشند، بندری برقصند، با سرعت موتورسواری كنند، لب استخر پشتك بزنند، سر قرار دیر برسند، در ترافیك كلافه بشوند، جك بی‌تربیتی تعریف كنند، جورابشان بوی بد بدهد یا پلی‌استیشن بازی كنند، و نباید، نباید، نباید...

     خیلی‌وقت‌ها روان‌شناسان جملاتی مانند: تو مثلاً روان‌شناسی، اندازۀ گ.ا.و هم نمی‌فهمی!؟ تو فقط واحدهای روان‌شناسی پاس كردی، این رشته روی خودت هیچ اثری نگذاشته! یا آقا مثلاً روان‌شناسه، كاش روان‌شناس نبود ... را از سوی دیگران می‌شنوند.

     آیا واقعاً روان‌شناسان مستحق شنیدن این بی‌احترامی‌ها هستند؟ آیا به واسطه مطالعه روی این رشته باید تبدیل به یك فرشته شوند؟ آیا باورها و توقعات مردم نسبت به آن‌ها عادلانه است؟

     در بین عامۀ مردم باورهای غلطی شكل گرفته كه تعدادی از این باورها ناشی از اعتقاد غلط گذشتگان و تعدادی از آن‌ها ناشی از فقر دانش و میزان همنوایی بالا در میان مردم است كه البته این باورهای غلط در زمینه‌های گوناگون به چشم می‌خورد و زمینه‌ساز بسیاری از كج‌اندیشی‌ها و تصمیم‌های غلط در زندگی بسیاری از ماست.

     وقتی عامۀ مردم دربارۀ همه‌چیز و خارج از حیطۀ تخصص خود حكم صادر كنند، بستر بی‌اعتمادی فراهم می‌شود. البته نباید از نقش ارزندۀ صداوسیما در رابطه با خل‌وچل نشان دادن روان‌شناسان نیز غافل شد! چندی پیش در سریال كمدی چارخانه، خانم بهنوش بختیاری در نقش پرستو و مامان شاسخین، به‌عنوان یك دانشجوی روان‌شناسی هر حركت احمقانه و روان‌پریش‌گونه‌ای را از خود نمایش می‌داد و مكرراً از اصطلاحات تخصصی روان‌شناسی در گفته‌هایش استفاده می‌نمود و به‌طورمستقیم روی بینندگان تأثیر منفی می‌گذاشت.

     گاهی سؤالات عجیب‌وغریب مردم، روان‌شناسان را شوكه می‌كند، مثلاً آیا راست است كه روان‌شناسان با یك نگاه می‌توانند همه‌چیز را دربارۀ ما بدانند؟ آیا روان‌شناسان با هیپنوتیزم به تمام درونیات ما پی می‌برند؟ آیا از نظر روان‌شناسی می‌شود آیندۀ افراد را پیش‌بینی كرد؟

     همان‌طور كه روان‌شناسان پیغمبر نیستند، جادوگر، كف‌بین، فال‌گیر و غیب‌گو هم نیستند. روان‌شناسان مثل تمام انسان‌ها هیچ قدرت و معجزۀ خارق‌العاده‌ای ندارند.

     یكی از مشكلات اینجانب و سایر روان‌شناسان حضور در مهمانی‌هاست. اگر ساكت بنشینیم می‌گویند "طرف مشغول تحلیل شخصیت دیگران است"، اگر صحبت كنیم می‌گویند "چقدر وراجه، اینجا را با مطب اشتباه گرفته"، اگر بخندیم می‌گویند "انگار خودش هم یه چیزش می‌شه" و به اضافه دیگر قضاوت‌ها كه ما خبر نداریم.

حالا برویم سراغ اصل قضایا كه در هفت مورد (۷ باور غلط) آورده شده است:

1. روان‌شناسان عصبانی نمی‌شوند!

در باور فوق، ما به كلمۀ هیچ‌وقت برمی‌خوریم كه یك كلمۀ مطلق است و این خود اولین نكتۀ منفی دربارۀ این باور است. چون دربارۀ خصایص روانی و هیجانی انسان‌ها هیچ كلمۀ مطلقی نمی‌‌توانیم استفاده كنیم، چون انسان موجودی بسیار پیچیده، متفكر و انتخاب‌گراست. ضمن این كه عصبانیت جزءمكانیزم‌های متعادل‌ساز روان آدمی است كه توسط خداوند در ذهن انسان‌ها به ودیعه نهاده شده است. چرا كه اگر همین عصبانیت وجود نداشت انسان به مثابه دیگ بخاری بود كه سوپاپ اطمینان نداشت و بنابراین پس از گذشت چندین ساعت از كار این دیگ بخار، ما شاهد انفجار این دیگ می‌بودیم.

     و مهم‌تر از همه این كه اگر خشم و عصبانیت به هر دلیلی ابراز نشوند، خود می‌تواند زمینه‌ساز كینه، نفرت، دشمنی و انواع و اقسام بیماری‌های روانی و جسمانی در آینده شود كه به مراتب بدتر از ابراز خشم به‌وجود آمده در آن موقعیت مشخص است. بنابراین، چگونه می‌توان انتظار داشت كه یك روان‌شناس كه خود به خوبی از عملكرد این فعالیت در ذهن و بدن خویش آگاه است خشم خود را فروخورد تا به او مهر تأیید روان‌شناس زبده را بزنند؟ در حالی كه او قادر است با مكانیزم‌های دفاعی پخته و پیشرفته همچون شوخ‌طبعی باور غلط فوق را به این شكل اصلاح كند:

     روان‌شناسان هم همچون دیگر مردم عصبانی می‌شوند، اما از شیوه‌های سالم برای ابراز آن بهره می‌گیرند.

 

2. خودشان دیوانه‌اند!

این هم یك باور غلط شایع در میان مردم است كه به هیچ‌عنوان علمی و منطقی نیست، چرا كه اگر ما بخواهیم یك حكم كلّی در ارتباط با گروهی از مردم بدهیم، نیازمند آنیم كه تحقیق علمی در سطحی وسیع انجام دهیم و با انجام روش‌های آماری ادعای فوق را اثبات كنیم.

     همان‌طور كه یك مكانیك اتومبیل هنگامی كه خودرواش در معرض نقص فنّی احتمالی قرار دارد، زودتر از دیگر افراد مطلع می‌شود، این قاعده در ارتباط با روان‌شناسان نیز صادق است، چرا كه آنان مكانیك ذهن هستند و به دلیل آگاهی از بیماری‌های روانی بسیار زودتر مطلع شده و به دلیل اطلاع از مشكلات پیش آمدۀ احتمالی بر اثر بیماری‌های روانی خیلی زودتر به سمت و سوی درمان و حل مشكل خویش روان می‌شوند.

     ما نمی‌توانیم بگوییم چون روان‌شناسان با بیماران روانی بسیاری درگیرند، خود نیز قطعاً‌ از این بیماری‌ها بی‌بهره نخواهند ماند، به همان دلیل كه اشخاصی كه در بیمارستان‌ها در بخش مراقبت از بیماران عفونی كار می‌كنند، اگر مراقب خودشان نباشند قطعاً‌ به این بیماری‌ها مبتلا خواهند شد. بنابراین، باور غلط فوق را به شكل زیر اصلاح می‌كنیم:

     روان‌شناسان هم همچون دیگر مردمان اگر مراقب خود نباشند، در معرض بیماری‌های روانی قرار دارند.

 

3. ما خودمان یه پا روان‌شناسیم.

بله، این جمله‌ای است كه كارل راجرز، یكی از روان‌شناسان بزرگ و پایه‌گذار روان‌شناسی انسان‌گرا بر آن معتقد بود. او اعتقاد داشت كه هر كس خودش بهترین درمانگر خویش است، اما سؤالی كه پیش می‌آید این است، پس چرا همه‌روزه تعداد كثیری از مردم به كمك و دخالت روان‌شناسان نیازمند هستند؟ جواب این است به همان دلیل كه همۀ ما بالقوه می‌توانیم به قلّۀ دماوند صعود كنیم، اما به شرطی كه شخصی نتواند راهنمایی ما را به عهده بگیرد. یعنی راه را به ما نشان دهد و تجهیزات لازم را به ما معرفی كند.

     برای حلّ مشكلات شخصی هم ما نیاز به كمك یك روان‌شناس زبده داریم كه نه برای ما، بلكه با ما حركت كند تا به حل مشكلاتمان نائل شویم و از همه مهم‌تر این كه ذهن انسان از 3 بخش عمدۀ هشیار، نیمه‌هشیار و ناهشیار تشكیل یافته است كه اگر ما خیلی توانا باشیم حداكثر به نیمه‌هشیار ذهنمان دسترسی پیدا می‌‌كنیم كه البته برای حلّ مشكلات كافی نیست.

     بنابراین، نیازمند كمك كسی هستیم كه بتواند به ناهشیار ذهن ما وارد شده و از این انبار متروكه پرونده‌های دردناك بایگانی شدۀ گذشته را بیرون آورده و از نو رسیدگی كند. بنابراین، باور غلط فوق را به شكل زیر اصلاح می‌كنیم:

     هیچ‌كس بیشتر از خود انسان به احوالات خودش آگاه نیست، اما بدون كمك یك روان‌شناس هرگز بدان احوالات دسترسی نخواهد داشت.

 

4. روان‌شناسان حلال مشكلات‌اند.

این باور، روان‌شناسان را به جادوگرانی مبدل می‌سازد كه قادرند فكر ما را بخوانند، كه این موضوع به هیچ‌عنوان صحت ندارد، چرا كه برای شناختن افراد در روان‌شناسی روش‌های گوناگونی همچون مشاهدۀ تجربی یعنی در نظر داشتن رفتار افراد بدون آن‌كه خودشان متوجه باشند، مصاحبه با نزدیكان و خویشاوندان ،اجرای آزمون‌های روانی همچون پرسشنامه، تست و آزمون‌های فرافكنی و درنهایت مصاحبه با خود شخص كه از انواع مختلفی برخوردار است، در نظر گرفته می‌شود.

     درنهایت می‌توان گفت پس از انجام این آزمایش‌ها و آزمون‌ها شاید با احتیاط بتوان گفت از شخص مورد نظر نیمرخ روانی به‌دست آورده‌ایم. كه باز هم در پاره‌ای از موارد بی‌نقص نخواهد بود. بنابراین، باور غلط فوق را به شكل زیر اصلاح می‌كنیم:

     روان‌شناسان هرگز با یك نگاه نمی‌توانند همه‌چیز را دربارۀ ما بدانند.

 

5. روان‌شناسان که نیاز به مشورت ندارند.

این هم یك باور غلط دیگر است، چرا كه روان‌شناسان هم همچون آرایشگران قادر به اصلاح سر خویش نیستند، هرچند كه آرایشگر قابلی باشند. به این دلیل كه مشكلات روانی همیشه صرف‌نظر از داشتن لایه‌های منطقی از لایه‌ای هیجانی نیز برخوردارند، بنابراین با توجه به اصل نیروگذاری روانی (یعنی مقدار مشخصی انرژی روانی می‌توان در ذهن به فعالیتی خاص صرف شود) وقتی بخشی از نیروهای ذهنی ما در هیجانات ما صرف شده است، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم كه با آگاهی و اشراف كامل دست به حلّ مسئله بزنیم، بنابراین، نیاز داریم از شخص دیگری كه البته رابطۀ خویشاوندی و دوستی با ما ندارد كمك بگیریم تا او با صد درصد توان به كمك ما برای حل مسائل بیاید. البته این قاعده شامل حال تمام افراد می‌شود؛ چه مشاوران و چه روان‌شناسان. پس باور غلط فوق را به شكل زیر اصلاح می‌كنیم:

     روان‌شناسان هم نیاز به مشورت دارند.

 

6. روان‌شناسان دانای كل هستند.

این باور غلط و غیرمنطقی در بین مردم شایع است. البته متأسفانه این به دلیل ضعف حرفۀ روان‌شناسی در ایران است كه اگر شما به اكثر روان‌شناسان شاغل در ایران مراجعه كنید، قادرند از مشكل شب‌ادراری كودكتان تا لكنت‌زبان همسرتان، دعاوی خانوادگی و عشقی، زودانزالی پدربزرگ، ترس از سوسك، اضطراب كنكور و وسواس پاكیزگی عمه‌خانم و... همگی آن‌ها را درمان كنند!

     در صورتی كه در كشورهای پیشرفته شاید هر روان‌شناس حداكثر در 2 تا 3 موضوع مرتبط تخصص دارد و داوطلبانه اعلام می‌كند كه فقط قادر به حلّ مشكل افسردگی شماست، نه به‌عنوان مثال مشاوره شغلی و صنعتی هم انجام دهد. ضمن اینكه در باور فوق زندگی كردن واژه‌ای كلّی و مصادیق آن وسیع است، بنابراین باور غلط فوق به شكل زیر اصلاح می‌شود:

     هر روان‌شناسی قادر به حلّ بعضی از مشكلات خاص و مشخص مراجعانش می‌باشد.

 

7. روان‌شناسان سرنوشت را تغییر می‌دهند.

این هم یك باور عجیب دیگر كه اصلاً نمی‌تواند درست باشد. بزرگی می‌گفت: مراقب افكارت باش چون به حرفهایت بدل می‌‌شوند. مراقب حرفهایت باش چون به اعمالت تبدیل می‌‌شوند. مراقب اعمالت باش چون به عادت‌هایت مبدل می‌شوند. مراقب عادت‌هایت باش چون به شخصیت تو تبدیل می‌شوند. مراقب شخصیت خود باش چون به سرشت تو تبدیل می‌‌شود و مراقب سرشت خویش باش چون به سرنوشت تو تبدیل می‌‌شود.

     فكر می‌كنم این بزرگ به‌خوبی حق مطلب را ادا كرده، چرا كه تا انسان‌ها خود نخواهند، به هیچ تغییر پایداری در زندگی‌شان نخواهند رسید. مگر آنكه دست خویش را در دست راهنمایی دلسوز چون یك روان‌شناس زبده دهند تا او را از كوره‌راه‌های زندگی به سرمنزل خوشبختی و سعادت رهنمون كند.

     روان‌شناسان قادر به پیشگویی و تغییر سرنوشت افراد نیستند، مگر با همكاری و مساعدت خود آن‌ها.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ادریس N
چهارشنبه 30 مرداد 1392
دوشنبه 30 مرداد 1396 04:27 ب.ظ
Hello fantastic blog! Does running a blog similar to this take a lot of work?
I have absolutely no knowledge of computer programming but I
had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyhow, if you have any ideas or tips for new blog owners
please share. I know this is off subject nevertheless I simply had to ask.
Kudos!
شنبه 14 مرداد 1396 01:51 ق.ظ
Hi, after reading this amazing post i am too happy to share my
familiarity here with friends.
سه شنبه 6 تیر 1396 08:04 ق.ظ
Ahaa, its good conversation about this article at this place at this blog, I have read
all that, so at this time me also commenting at this place.
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:06 ق.ظ
Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:12 ق.ظ
Hey very cool web site!! Guy .. Beautiful ..
Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also?
I'm happy to find a lot of useful info right here in the publish, we need
develop more techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
یکشنبه 13 فروردین 1396 11:43 ق.ظ
My brother suggested I would possibly like this
web site. He was once totally right. This publish actually made my day.

You can not believe simply how much time I had
spent for this info! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

جاوا اسكریپت
کد اهنگ جدید برای وبلاگ